Březen 2012

Návštěva Brisbane, Gold Coast a Surfers Paradise

29. března 2012 v 16:07 | Kuba

Ahoj Mrkající
Tak se opět po dlouhé odmlce hlásím od protinožců. Nepsal jsem hlavně z časových důvodů, takže omluva, patří především těm, kteří se dívají na blog pravidelně a nic nového nenašli…

Dnešní článek, jak už nadpis sám napovídá, bude nejen o hlavním městě Queenslandu-Brisbane, ale také, o asi nejznámější části východního pobřeží, ráji všech surfařů a milovníků nekonečných pláží-Gold Coast, zejména pak města Surfers Paradise, ležících 80km jižně od Brisbane.
Před pár týdny jsme se s Jakubem, Amy a její kamarádkou Jennifer, domluvili na výletě do Melbourne na Formule 1, bohužel letenky byly dost předražené a ubytování téměř přebrané, tak jsme to zavrhli a domluvili se, že nepojedeme na jih do Melbourne, ale hezky do tepla na sever do Brisbane Usmívající se. A tak jsme začali plánovat, vyhledávat, bookovat, až jsme měli celý výlet naplánovaný a vše zařízené. Výlet jsme měli na plné 4 dny, takže dalo by se říct spoustu času na všechny destinace, které jsme chtěli vidět.

Vyráželi jsme v pátek ráno, sraz byl deset minut před 5hod raní na Bondi Junction, odkud jsme jeli taxikem až na letiště Sydney Domestic Airport. Na letišti proběhlo vše pořádku, jen Amy náhodně zastavil příslušník a prohledávali jí kufr, tak jsme jí potom říkali Ms. Suspicious (paní podezřelá) Smějící se. Po vzlétnutí jsme mohli sledovat východ slunce nad mraky-byla to krásná scenérie. Jinak let trval 1,5hod a proběhl bez komplikací, přistáli jsme 6:50 Brisbaneského času (posun o 1 hodinu). Jen po upřesnění, vzdálenost mezi Sydney a Brisbane je cca 1000km.Na letišti v Brisbane nás vyzvedl shuttlebus společnosti Cutpricecarrentals, od které jsme si půjčovali auto na celé 4 dny, zavezli nás zdarma do půjčovny, přebrali si auto a mohli vesele vyrazit do centra Brisbane vzdáleného cca 12km, kde jsme byli ubytováni. Naše auto bylo velké a pohodlné Mitsubishi 380, šestiválec o objemu 3,8litru, zlatavé barvy. Papalo i trávu kolem cesty (při lehké noze kolem 13l/100km) zato vše včetně klimatizace a rádia na mp3 fungovalo a tak svoji úlohu plnilo na výbornou. Řidiče výletního vozu jsem po celou dobu našeho výletu zastával já a dá se říct, že jsem tuto roli zvládal s jistotou, pokud vemu v potaz předešlé "nezkušenosti" s automatem a pravostranným řízením. I když jsem doma poslední 3 roky míval náběh kolem 20.000km za rok, první pocity z řízení byly dost zajímavé- jako by bylo něco špatně. Po čase si však člověk zvykne a řídí zcela intuitivně.


Naše první ubytování byl backpacker, ale zdaleka ne tak otřesný, špinavý a vybydlený, v jakém jsem byl první dny v Sydney. Naopak, byl jsem příjemně překvapen čistým bazénem, parkováním zdarma, klimatizací na pokoji a čistým prostředím, to vše při ceně $23 na osobu. Do centra jsme to měli, co by kamenem dohodil, jen počasí bylo ze začátku trochu umouněné, sice teplo, ale pod mrakem a hodně, hodně dusno. V centru jsme se potkali s dalším Kubou, který nějaký čas také pobýval v Sydney (byli jsme spolu na výletě v Palm Beach), nyní už je však asi 4 měsíce v Brisbane, takže naše kompletní trojka "Kuba na třetí" mohla spolu s holkama vyrazit prozkoumat city. Zdálo se mi docela malé, za to ve srovnání se Sydney nádherně klidné, čisté, bez kolon aut a davů lidí. To se mi na Brisbane líbilo asi nejvíce, ta uvolněnost z toho města doslova vyzařovala a přitom se člověk ocital přímo uprostřed 1,8 milionového města. To se rozkládá na dvou březích stejnojmenné řeky asi 30km od východního pobřeží Queenslandu. Jde o třetí největší město Austrálie a podobně jako Sydney či Hobart, bylo i Brisbane součástí trestanecké kolonie, navíc sem byli posíláni nenapravitelní recidivisté z Nového Jižního Walesu. Je zajímavé, že Brisbane takříkajíc "prospalo" většinu 20. století a město se začalo probouzet až v roce 1982, kdy se zde konaly Commonwealth Games, a v roce 1988 se zde konala výstava Expo, kterou navštívilo více než 18 milionů lidí. Brisbane je městem mostů, je jich zde celkem 7.


V Brisbane jsme byli celkem mile překvapeni parkem South Bank Parkland na pravém břehu řeky, protkaným stezkami určeným jak pro in-line bruslaře, cyklisty, tak pro chodce, co si třeba právě vyrazili užít odpočinek na zdejší, uměle vybudované pláži s bílým pískem, průzračnou vodou a různými vodními atrakcemi zejména pro děti.
Návštěvník tu také může nasednout na ruské kolo, které je v noci krásně nasvícené a shlédnout celé město hezky z panoramy. V tomto parku jsme naše poznávání Brisbane zakončili večeří a vyrazili už téměř za tmy k hostelu. Cestou jsme ještě udělali pár fotek nočního city…
Druhý den ráno jsme brzy vyrazili směr Gold Coast. Tento téměř 40km dlouhý pás pláží s restauracemi, hotely a zábavními podniky pro turisty se táhne od South Stradbroke Island, 56km jižně od Brisbane, až ke Coolangattě na hranicích s Novým Jižním Walesem. Naší první destinací byl aquapark Wet'n'Wild, kde jsme celý den blbli na různých vodních atrakcích, jako skluzavky, tobogány, šílené rafty na skluzavce, bazén s vlnami, obří surf na U-rampě atd. a člověk měl co dělat, aby to vše oběhl. Bohužel některé atrakce byli, z mě neznámého důvodu zavřené, což mě mrzelo hlavně u lanové dráhy přes celý resort. Dále jako mínus bych vyzdvihl ne příliš přívětivé ceny za jídlo, které se pohybovaly kolem $15-$20 za fastfoodové jídlo amerického typu, levnější forma v podobě pizzy velikosti podšálku na kafe a ne moc přesvědčivé chuti byla za $10. Zajímavé, že v parku byly bbq grily, což lze jen ztěží předpokládat a samozřejmě jsem si žádné jídlo nebrali. Na druhou stranu jsem zde postrádal veřejná "pítka" s čerstvou vodou, která jsou tu v Austrálii zcela běžná jak ve městech, tak na plážích a k bbq grilům prostě patří jako oko k hlavě. Inu zřejmě to někdo pojal tak trochu "počesku" stylem vytřískejme ze zákazníka co nejvíce, což mě osobně mrzelo a tak trochu to kazí reputaci i tak velmi zábavného parku, škoda.
Po téměř celém dni stráveném ve vodě se člověk cítil nejen jako Spongebob, ale taky pořádně unavený a tak není divu, že jsme se, nyní už do hotelu těšily jako malé děti na pohádku.Naše druhé a zároveň poslední ubytování na 2 noci v Gold Coast (zlaté pobřeží) konkrétně Surfers Paradise, které je nazýváno Australské Miami, bylo více než nad má očekávání. Čisté, útulné a klimatizované studio se dvěma ložnicemi, s plně vybavenou kuchyní otevřenou do obývacího pokoje se sedačkou, LCD televizí, koupelna s pračkou a sušičkou, vlastní terasa s posezením, ze které byl přístup na velkou společnou, s bbq grily, v noci osvětlený bazénem a whirpoolem i pro noční koupání, parkování v garáži na čipovou kartu a to vše při ceně $30/osobu, no hleděl jsem na to, jak tele na nové vrata. Nic nám nechybělo a cítil jsem se skoro jako doma, mnohem lépe než v Sydney, až jsme si s Kubou navzájem zasadili pomyslné semínko pochybností, proč vlastně v Sydney jsme, a pořád nám vrtalo hlavou, zda by právě tohle nebyla ta pravá Austrálie…Sobotní večer jsme měli vyloženě nádherný, ugrilovali jsme 3 druhy masa, u příjemné muziky popíjeli vínko (padlo 6 lahví Usmívající se ) a jen tak relaxovali na terase, asi ve 3 ráno, kdy bylo pořád teplo kolem 25° jsem to završil koupáním v bazénu, který byl jako zrcadlo, no prostě idylka.
Do nedělního rána se po větší dávce alkoholu vstávalo poněkud unaveně, ale na programu nás čekala další návštěva zábavního parku tentokrát Sea Worldu. Zde na nás čekaly zejména mořská zvířátka jako delfíni, žraloci, rejnoci, tučňáci patagonští, polární medvěd a jiní živočichové v obřích akváriích. Byli zde také různé jiné atrakce, jako projížďka vikinskou lodí po umělé řece zakončenou bláznivým sjezdem a vystříknutím vody jako v seriálu Krok za krokem, půlhodinová show s delfíny co skákali snad 6m vysoko, hlazení a krmení rejnoků, 4 patrová provazolezecká dráha, projížďka lanovkou nad areálem, monorail jako v Sydney, 2 horské dráhy, kaskadérská show na vodních skůtrech, let helikoptérou (ta se platila zvlášť), no prostě mraky atrakcí a člověk nevěděl kam dřív skočit. Opět úžasný den a ikdyž já jsem pro návštěvu těchto komerčních amerických parků spíše konzervatista, mohu ji každému jen doporučit, člověka to tak vtáhne, že změní názor hned za branami tohoto zážitky nabitého parku.


Navečer jsme si šli projít noční Gold Coast, a v centru si tak člověk mohl vychutnat zase trochu jiný pohled na všude přítomné nasvícené mrakodrapy.

Taky jsme navštívili Infinity-jde o jakési "luminárium", kde u vchodu vyfasujete bílé návleky na boty jako u doktora+bílé rukavice. Po vstupu na vás čekají nejrůznější světelné efekty a imaginace spolu s všudypřítomnými zrcadly, které umocňují zážitek, procházíte totiž téměř temnými místnostmi, kde máte pocit, jako by jste jste se ocitli ve virtuální realitě a díky zrcadlům, pak jako by jste chodili v prostoru všemi směry, tedy i nahoru a dolů, vše je na vaší fantazii a je tedy na vás, jak dalece ji necháte zajít, vaše vjemy jsou v tu chvíli zcela odproštěny od reality a připadáte si jako v Matrixu. Pro mě to byla návštěva něčeho podobného vůbec poprvé a rozhodně jsem těch 20 dolarů za zhruba 20min zážitek nelitoval.
Naše další kroky směřovaly k pláži, kde na nás čekal pohled, na ne zcela všude obvyklou nasvícenou pláž, na kterou se člověk dostane skrze jakousi pomyslnou bránu ráje všech surfařů, ještě více umocněnou nápisem "SURFERS PARADISE".
Tohle místo a vůbec i město, kde nalezneme největší casino v Austrálii, mi hodně připomínalo evropská letoviska, na která jsem byl zvyklý-promenády, bary, diskotéky, noční život…

Ráno se tento dojem ještě více změnil, kdy jsme si za nádherného počasí, bosí, prošli pár kilometrů po nekonečné pláži s výhledem na širé moře, lemovaného výškovými budovami. Kombinace všeho ve mně budila představy, jako bych se ocital někde v Californii a ne na východním pobřeží Austrálie. Tento pocit se mě držel celkem dlouho, byla to nádhera, a pro mě i určitou satisfakcí, toho co jsem v Austrálii hledal a kvůli čemu jsem sem z části přijel a doposud neobjevil. V tu chvíli jsem si řekl jen jedno "TOHLE JE AUSTRÁLIE…" byl jsem uchvácen…ani jsem vlastně moc nemluvil, jen si vše vychutnával, vychutnával můj malý sen, co se naplnil a stal skutečností . Možná ten, kdo navštívil tohle místo tolik okouzlen nebyl, možná to pro mě byla souhra šťastných okamžiků, které tomu předcházely, každopádně to ve mně zanechalo hlubokou stopu.Po pláži jsme sedli do auta a ještě jeli navštívil 3. a sice poslední zábavní park Movie World, ten se nacházel asi 17 km od Surfers Paradise, hned vedle aquaparku Wet'n'Wild, kde jsme byli v sobotu. Na tenhle jsme ale neměli tolik času, to ale vůbec nevadilo a hned po příchodu jsme si stanovili vysokou laťku a šli, na řekl bych 3. nejhorší atrakci, co se v parku nacházela-na zeleno-černou horskou dráhu. Ta se zdála jako nedávno otevřená, neviděl jsem nikde žádné známky opotřebení, což ve mě vzbuzovalo důvěru, že to bude velmi bezpečné a určitě se žádný šroubek ve chvíli kdy na ní pojedu neuvolní. Jenže i tak to byla celkem silná kávička, několikrát jsme padali téměř volným pádem, či hlavou dolů a to asi ve 20m výšce, kdy se vám perspektiva velmi rychle rozmlží. Naštěstí jsme vše přežili a hurá tedy na něco horšího…Měli jsme v plánu atrakci, která vypadá jako výtah, co vás vyveze zhruba do 35m a pak pustí volným pádem...
Bohužel kvůli velké řadě, jsme se rozhodli jít jinam a šli jsme tak rovnou na největší horskou dráhu, co v parku byla-Superman Escape. Sice řada byla ještě větší, ale už jsme si ji teda vystáli, zatímco Kuba s Amy si dávali zmrzlinu kdesi v americkém městečku. Tak jsme se teda dočkali, nasedli a projížděli temnými útrobami města zničeného po katastrofě, pak se dráha zastavila, jako by se něco porouchalo, v tu chvíli se však neskutečnou rychlostí rozjela, jakoby do nás zezadu narazil vlak a doslova nás katapultoval rovnou až na vrcholek dráhy, kde se téměř zastavila a volným pádem jsme šli opět k zemi, takové přetížení a rychlost, jsem ještě nezažil a v některých úsecích to bylo doslova o trenky Smějící se. Délka dráhy je 760 metrů a z nulové rychlosti se na stovku dostanete za necelé 2 vteřiny! Šílené! Nevinný

Tohle byla tedy naše poslední a zároveň nejšílenější atrakce, na které jsme za celé 3 dny byli a trošku jako ze ždímačky jsem se vypotácel do městečka, kde jsme ještě šli na 4D kino, kde mimo 3D obraz navíc vibrovaly sedačky, foukal vítr a stříkala voda, zajímavé, že se mě nikdo u vchodu neptal, jestli chci sprchu nebo ne, jen mi podali 3D brýle a tím to haslo Úžasný. Každopádně opět nový zážitek a ani jsem vlastně nevěděl, že nějaké 4D vůbec existuje. Z kina jsme pak šli rovnou k autu a vyrazili do Brisbane.

Cesta probíhala vcelku v pohodě, sice jsme trošku bloudili hlavně kvůli GPS, která nebyla o moc chytřejší než kapesní kalkulačka, ale taky nás sem tam zdržely kolony… přeci jen bylo pondělí odpoledne. Díky GPS, která nás včas neupozornila na sjezd, jsme si asi poslední kilometr do půjčovny prodloužili o dalších 13km, protože jsme museli až na letiště a pak zpět za most, který jsme tedy nakonec projeli 3x Křičící. Naštěstí auto jsme vrátili na minutu přesně a vše proběhlo bez ztráty kytičky, takže jsme si mohli gratulovat z úspěšného výletu. Před námi vraceli auto ještě jiní zákazníci, kterým už letělo letadlo, tak předávka byla skoro za sprintu, jen jsme přehodili kufry do shuttle mikrobusu a zavezli nás opět na letiště.
Tam jsme měli ještě zhruba hodinku do odletu a tak jsme se po celém dni, který byl docela uspěchaný mohli konečně najíst. Tentokrát vařili pánové SUBWAY(výborné bagety) a KFC Smějící se. V hale jsme ještě nějakou chvíli čekali, protože náš let měl zpoždění, ale asi po půl 9 večerní nás vpustili na palubu letadla a mohli tak konečně vydechnou a trochu i zdřímnout na cestě do Sydney. Let proběhl opět ukázkově a JetStar splnil naše očekávání. Z letiště v Sydney jsme vzali opět taxika a kolem půlnoci jsme se dorazili na Bondi Junction, odkud jsme v pátek ráno vyráželi. Rozloučili se, popřáli dobrou noc a s kufrem plným zážitků jsme se odebrali ke svým domovům. Řeknu vám ani nevíte jak rád jsem po tak dlouhém dni uvítal konečně svou postel Usmívající se